Pestpreventie: minder conflict einde schooljaar

Zet tijdens deze laatste weken voor de zomervakantie extra in op een verbindende sfeer. Nakende examens & studiekeuzes die moeten gemaakt worden, rapportstress, de overstap naar het middelbaar … Wees je ervan bewust dat dezer dagen - ook de Bronzen Weken genoemd - het risico op conflict weer groter is. 
No worries; je hoeft helemaal niets groots uit te werken. Wij geven je enkele tips!

Tips offline pestpreventie

Enkele groepsverbindende activiteiten:

  1. Verzamel tips & tricks om de examenperiode te overleven.
  2. Schrijf elkaars horoscoop voor de zomervakantie.
  3. Hou een award-ceremonie en licht elkaars talenten en successen uit van het afgelopen jaar.
  4. Denk samen met de groep na over een fijne manier om het jaar af te sluiten. Durf de touwtjes daarbij een beetje los te laten. 

Tips online pestpreventie

1. Groepschat

In de examenperiode draait de groepschat vaak overuren. Het is fijn om elkaar te helpen met vragen, ontbrekende pagina’s en bemoedigende woorden. Maar spanningen kunnen hier wel eens de bovenhand nemen.

Denk daarom samen met de groep na over hoe jullie de chat prettig en overzichtelijk kunnen houden.
Een mogelijk idee: maak twee aparte chats. Eén voor inhoudelijke vragen en informatie. En één voor losse, informele berichten. Zo kan iedereen zelf kiezen waar diej aan wil deelnemen, en blijft het voor iedereen duidelijk en aangenaam.

Maak eventueel ook extra afspraken: verwachten jullie dat iedereen altijd reageert? Of is het oké om een bericht te negeren als je het antwoord niet weet? Of spreken jullie af om dan bijvoorbeeld met een duimpje te reageren?

2. Favoriete foto's

Vraag elke jongere om een foto te kiezen die het afgelopen jaar voor hen het beste weerspiegelt – of het nu een grappige selfie is, een foto van een speciale gebeurtenis, of zelfs een afbeelding die hun gevoelens over het jaar uitdrukt.

Organiseer een ‘diamoment’ waarbij iedereen hun foto deelt en kort vertelt waarom deze foto het schooljaar voor hen symboliseert. Dit is een mooie manier om herinneringen op te halen, zowel grappige als betekenisvolle momenten te delen, en samen even stil te staan bij alles wat de groep geleerd en meegemaakt heeft.

Groepsverbinding: Nog meer inspiratie

Wil je graag nog meer inzetten op groepsverbinding en een fijne sfeer?

RAKattack

Gebruik Random Acts of Kindness (RAK). Met RAKattack! gaan jongeren helemaal zelf aan de slag met RAK's. Superlaagdrempelig én effectief!

In de Pocket

Haal In de Pocket in huis: een werkboekje tjokvol opdrachten rond groepsverbinding en pestpreventie.